Badanie Holter Ciśnieniowy / RR / ABMP
Badanie Holter ciśnieniowy (inaczej Holter RR lub Holter ABPM, czyli ambulatory blood pressure monitoring) służy do oceny dobowego profilu ciśnienia tętniczego krwi. Badanie przeprowadzane jest w warunkach domowych, za pomocą nowoczesnego, specjalistycznego aparatu pomiarowego. Celem badania jest zapisanie wartości ciśnienia tętniczego nie tylko w spoczynku i we śnie, ale również podczas normalnej dziennej aktywności i umiarkowanego wysiłku fizycznego.
Holter ciśnieniowy to jedno z najpopularniejszych badań kardiologicznych, które polega na automatycznym monitorowaniu ciśnienia tętniczego krwi przez całą dobę. Współpraca z naszym Centrum umożliwia świadczenie badań w 3 wariantach – 24h, 48h i 72h.
Jak przebiega badanie Holter RR?
Zestaw Holter Ciśnieniowy (Holter RR ) do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi składa się z aparatu wielkości telefonu komórkowego połączonego z mankietem, który pacjent nosi przez cały okres trwania badania na ramieniu. (działa tak jak w zwykłym ciśnieniomierzu, w momencie pomiaru ciśnienia mankiet napełniany jest powietrzem). Aparat posiada pompę automatyczną, która jest zasilana na baterie. Nasze urządzenia standardowo wyposażone są w baterie, także nie trzeba ich specjalnie kupować. Aparat w trakcie badania automatycznie wypełnia mankiet na ramieniu powietrzem na kilkadziesiąt sekund, pomiar wykonuje co 15-30 minut w dzień i co 30-60 minut w nocy. Pacjent może wykonywać także dodatkowy pomiar samodzielnie, naciskając przycisk na urządzeniu. W trakcie przebiegu badania zalecamy noszenie luźniejszej odzieży, najlepiej z krótkim rękawkiem. Po zakończeniu badania Pacjent otrzymuje wynik badania z opisem lekarza kardiologa.
Tradycyjny pomiar ciśnienia a Holter Ciśnieniowy
Wiele czynników może wpływać na bieżący pomiar ciśnienia tętniczego (np. emocje, stres, które towarzyszą wizycie lekarskiej tzw. nadciśnienia białego fartucha), przez co pojedynczy wynik pomiaru może nie przesądzać o rozpoznaniu, braku lub istnienia zaburzeń ciśnienia tętniczego krwi. Pacjentom, u których podejrzewa się lub rozpoznano nadciśnienie tętnicze, zaleca się wykonanie 24H lub 48H badanie Holter ciśnieniowy, ponieważ badanie to pozwala zmierzyć wartość ciśnienia tętniczego w warunkach codziennej aktywności pacjenta w domu, w pracy, a także w trakcie snu, przez co wynik badania jest bardziej wiarygodny.
Kiedy warto zrobić badanie Holter Ciśnieniowy (Holter RR)?
Badanie Holterem Ciśnieniowym (Holter RR) warto zrobić w następujących przypadkach:
- diagnozy i kontroli nadciśnienia tętniczego,
- stwierdzenia, czy stosowane leczenie jest skuteczne,
- eliminacji zjawiska podwyższonego ciśnienia w czasie wizyt lekarskich (związanego ze stresem, tzw. nadciśnienia białego fartucha),
- oceny ciśnienia w czasie normalnych codziennych czynności,
- diagnozy niedociśnienia
- wykrycia nagłych zmian ciśnienia, które są przyczyną odczuwanych przez pacjenta dolegliwości.
Warto pamiętać, że według danych Narodowego Funduszu Zdrowia na nadciśnienie tętnicze cierpi prawie jedna trzecia Polaków, głównie po czwartej dekadzie życia. W związku z tym, że nadciśnienie tętnicze może przebiegać przez długi czas bezobjawowo, a konsekwencje nieleczonego nadciśnienia tętniczego mogą być bardzo niebezpieczne dla Pacjenta, badanie to powinno się wykonywać profilaktycznie raz w roku.
Jak przygotować się do badania?
Badanie Holter RR nie wymaga szczególnych przygotowań. Pacjent powinien założyć luźny strój lub odzież bez rękawów, tak by mankiet na ręce mógł się swobodnie napompować. W czasie trwania badania nie można brać kąpieli ani prysznica, ponieważ urządzenia nie należy zdejmować przez 24 godziny. Należy umyć się tak, by nie zmoczyć aparatu i nie przesunąć prawidłowo założonego mankietu.
Jak zachowywać się w trakcie badania?
W trakcie trwania badania należy wykonywać wszystkie codzienne czynności. Jedynie w trakcie pomiaru nie należy prowadzić żadnych aktywności – może to spowodować błąd pomiaru i konieczność wykonania kolejnego badania.
W czasie trwania monitoringu ciśnienia, gdy mankiet wypełniany jest powietrzem, należy mieć wyprostowaną rękę w łokciu.
W czasie noszenia holtera pacjent przyjmuje stosowane na stałe leki; w tym leki obniżające ciśnienie tętnicze, chyba, że lekarz zaleci inaczej.
Czy są przeciwwskazania do badania?
Badania nie należy przeprowadzać na uszkodzonej skórze, nawet gdy uszkodzenie nie jest bezpośrednio pod mankietem.
Badanie jest nieinwazyjne, bezpieczne i może być powtarzane wielokrotnie u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet w ciąży.
W przypadku pacjentów zażywających leki przeciwkrzepliwe, wielokrotny ucisk mankietu może powodować wybroczyny w okolicach szyi i ramienia.
Wynik badania Holter Ciśnieniowy
Wynik badania wraz z opisem lekarza kardiologa standardowo jest dostępny do 3 dni roboczych od momentu powrotu aparatu do Centrum. Zdajemy sobie sprawę, że Pacjenci często potrzebują wyniku badania bardzo szybko, dlatego umożliwiamy zakupienie opcji szybkiego opisu do 24H.
Przykładowe wyniki możesz obejrzeć tutaj: placowkipartnerskie.holterhelp.pl/przykladowe-wyniki-badan/