Badanie Event Holter (Holter zdarzeniowy)
Event Holter to badanie skierowane do pacjentów wymagających skutecznej diagnostyki, którzy od dłuższego czasu bezskutecznie się diagnozują i u których zawiodła tradycyjna metoda 24h diagnostyki EKG i wymagają długoterminowego monitorowania kardiologicznego. Współpraca z naszym Centrum umożliwia świadczenie badań od 5 dni do 30 dni.
Jak przebiega badanie Event Holter?
Zestaw Event Holter składa się z mobilnego specjalnego aparatu EKG wielkości telefonu komórkowego z czterema kabelkami przypinanymi do samoprzylepnych elektrod jednorazowych EKG, które przyklejane są w okolice klatki piersiowej. Pacjent w zestawie otrzymuje także ładowarkę z kablem USB, ponieważ aparat wymaga ładowania dwa razy na dobę (podobnie jak telefon komórkowy). W trakcie trwania badania Event Holter, pacjent sam wykonuje sobie badanie, naciskając na aparacie specjalny przycisk. Aparat pracuje w tzw. pętli i zapisuje EKG serca kilka minut sprzed naciśnięcia przycisku i kilka minut po naciśnięciu. Przez to, że urządzenie wyposażone jest w moduł GSM, badanie w czasie rzeczywistym wysyłane jest do naszego Centrum Telekardiologicznego, gdzie lekarz kardiolog ma do niego bieżący podgląd. Pacjentom, którzy zamówili w naszym Centrum wielodobowe badanie Event Holter, zapewniamy w trakcie całego badania monitoring techniczny prowadzony przez zespół wyszkolonych konsultantów.
Czym się różni Holter EKG od Event Holter ?
Standardowy aparat Holter EKG rejestruje automatycznie EKG serca w cyklu ciągłym min. przez 24h, a aparat Event Holter rejestruje wyłącznie fragmenty EKG wykonane samodzielnie przez pacjenta, po przez naciśnięcie odpowiedniego przycisku na aparacie w chwili odczuwania zaburzenia pracy serca. W zależności od potrzeb badanie aparatem Event Holter prowadzone jest od 5 dni do 30 dni. Aparat Event Holter jest programowany indywidualnie pod objawy danego pacjenta.
Jakie są wskazania do badania Event Holter?
Liczne obserwacje kliniczne wykazały, że fakt odczuwania przez pacjenta nieprawidłowej pracy serca np. nierytmicznej lub przyspieszonej czynności serca nie zawsze stanowi wskazanie do leczenia. Jednak każdy pacjent z tego rodzaju dolegliwościami powinien być poddany badaniom. W tej grupie osób są bowiem chorzy, których życiu i zdrowiu może zagrażać niebezpieczeństwo. Są jednak również i tacy, którzy mimo nasilonych objawów nie wymagają leczenia.
Prawidłowe leczenie osób chorych z arytmią, zarówno komorową jak i nadkomorową, możliwe jest dopiero wówczas, gdy dokładnie pacjent zostanie przebadany i bedzie można ocenić stan układu krążenia i stwierdzając lub wykluczając obecność szeregu czynników pozasercowych, mogących wpływać na pojawienie się bądź nasilenie już istniejących zaburzeń rytmu serca.
Zaburzenia rytmu serca mogą wystąpić również u osób zdrowych lub mogą być konsekwencją chorób serca albo schorzeń pozasercowych. Zaburzenia rytmu mogą pojawiać się równocześnie z nadciśnieniem tętniczym, mogą występować w przebiegu choroby niedokrwiennej serca, u osób z nabytą lub wrodzoną wadą lub niewydolnością serca. Występowaniu arytmii sprzyjają także liczne schorzenia pozasercowe: zaburzenia funkcji tarczycy, zaburzenia elektrolitowe, różne urazy, choroby płuc (np. astma oskrzelowa).
Kiedy warto zrobić badanie Event Holter?
Event Holter jest badaniem dedykowanym dla pacjentów, u których trudno zdiagnozować zaburzenia pracy serca takie jak:
- zawroty głowy, omdlenia, zasłabnięcia
- rzadko występujące arytmie
- rzadkie napadowe przyspieszenie akcji serca (tachyarytmie)
- rzadko odczuwalne zaburzenia rytmu serca
- rzadko występujące zaburzenia przewodnictwa
- rzadkie napadowe kołatanie serca
- duszności po niewielkim wysiłku fizycznym
- uczucie uderzenia krwi do głowy
- ból w klatce piersiowej
- nagłe obniżenie wydolności fizycznej
- przerwy w biciu serca
- obrzęki kończyn, szczególnie po wysiłku fizycznym
Jak przygotować się do badania Event Holter ?
Badanie Event Holter nie wymaga szczególnych przygotowań, jednak przed pierwszym badaniem należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do Holtera i odpowiednio przygotować miejsca przyklejenia elektrod:
- dokładnie umyć ciało ciepłą wodą z mydłem
- odtłuścić z kremów i balsamów (nie używać do tego alkoholu!)
- zetrzeć miejsca przyłożenia elektrod szorstką gąbką lub gazą, aż do delikatnego zaczerwienienia skóry
- poczekać na wyschnięcie tych miejsc przed przyklejeniem elektrod EKG
- w razie potrzeby wygolić miejsca, w których przyklejone będą elektrody
Jak zachowywać się w trakcie badania Event Holter ?
Badanie Event Holter odbywa się w czasie codziennych czynności (pracy, odpoczynku, snu), nie wymaga więc pozostawania w domu czy rezygnowania z pracy na czas badania.
W trakcie badania warto co jakiś czas sprawdzać czy elektrody dobrze trzymają się skóry. W przypadku odklejenia się jednorazowej elektrody od skóry, należy niezwłocznie wymienić ją na nową.
W trakcie trwania badania należy uważać na urządzenia elektroniczne (np. komputer, telefon), które powinny znajdować się w odległości co najmniej 20 cm od przewodów i aparatu EKG, aby uniknąć zakłóceń w zapisie.
Jakie są przeciwwskazania do badania Event Holter ?
Brak przeciwwskazań, badanie jest nieinwazyjne, bezpieczne i może być powtarzane wielokrotnie u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet w ciąży.
Możliwe jest wystąpienie podrażnienia skóry (świąd, zaczerwienie, obrzęk) wskutek mechanicznego działania koniecznego do odpowiedniego przygotowania (golenie, odtłuszczanie) lub wskutek reakcji alergicznych (np. na środek odkażający, klej zastosowany w elektrodach/plastrach). Ewentualne podrażnienia skóry, po kilku dniach same ustąpią.
Wynik badania Event Holter
Wynik badania wraz z opisem lekarza kardiologa standardowo jest dostępny do 3 dni od momentu powrotu aparatu do Centrum. Zdajemy sobie sprawę, że nasi Pacjenci bardzo często potrzebują wyniku badania bardzo szybko, dlatego umożliwiamy zakupienie opcji szybkiego opisu do 24H.
Przykładowe wyniki możesz obejrzeć tutaj: placowkipartnerskie.holterhelp.pl/przykladowe-wyniki-badan/